MENTALFEST 2021: Mentalno zdravlje u svijetu nejednakosti

U ponedjeljak, 4. listopada 2021. godine s početkom u 14:30 sati, Filozofski fakultet, Sveučilišna avenija 4, dvorana 006, održat će se svečano otvaranje Festivala mentalnog zdravlja – Mentalfest i okrugli stol na temu “Pravo na rad – uvjet za život u zajednici”.

MENTALFEST 2021: Mentalno zdravlje u svijetu nejednakosti - Program

Dom Turnić više godina uspješno razvija i provodi izvaninstitucionalne usluge. Trenutno u lokalnoj zajednici, uz pomoć i podršku asistenata i stručnog osoblja, živi 40 osoba s teškoćama mentalnog zdravlja. Da bi bio potpun, život u zajednici podrazumijeva uključivanje u svijet rada, što je za osobe s problemima mentalnog zdravlja ozbiljna prepreka. Zakonodavstvo ne priječi, ali ni ne podržava zapošljavanje osoba s teškoćama mentalnog zdravlja, a situacija na tržištu rada komplicirana je sama po sebi. Na okruglom će se stolu razmatrati pitanje stigme i mentalne bolesti kao invaliditeta, ali i prikazati primjeri dobre prakse u zapošljavanju, koji pokazuju kako je unatoč svemu moguće napraviti zajedničke iskorake prema uključivanju osoba s problemima mentalnog zdravlja u svijet rada.